Restorativ Yoga Advanced

ER DU RESTORATIV YOGALÆRER?

Først og fremmest TAK for det store arbejde du gør for dine elever!

Mange af dine elever kommer sikkert med specifikke udfordringer, og måske savner du konkret viden og redskaber til at møde dem bedst muligt.

Hvis du vil specialisere dig, så læs videre…

INDHOLD

Vi tilbyder efteruddannelse specifikt til Restorativ Yogalærere.
En palette af temaer, der er vigtig viden for dig, der underviser i den restorative yoga og som vil gå endnu dybere.

Ankomst på alle blokkene er dag 1 kl. 14:00 og hjemrejse dag 3 kl. 14:00

FORLØB

Du kan vælge at tage 1 blok eller allesammen, og du bestemmer også selv rækkefølgen. Du behøver altså ikke at starte med Blok 1. Det er derfor vi kalder dem blokke og ikke moduler.

Efter hver blok får du et deltagerbevis.
Og hvis du tager minimum 3 blokke indenfor 3 år, kan du vælge at afslutte med en specialeopgave og dermed blive eksamineret Restorativ Yoga Advanced-lærer.

For at nå i dybden både praktisk, teoretisk og sjæleligt, foregår alle kurser på SøtofteKur.
Vi tror på, at omgivelser, kost og tid er en del af fordybelsen – samtidig med at du kan nære og være med det der er i fokus nemlig den restorative livsstil.

BLOK 4

TRAUMEBEVIDST RESTORATIV YOGA

16.-18. marts 2023 (1 plads tilbage)

Hvorfor er traumeterapi blevet et buzzword i yogaverdenen? Og hvordan kan du arbejde traumebevidst med Restorativ Yoga?

Det er et kæmpe felt – og på dette kursus dykker vi ned i hvordan du bevidst og nærværende kan skabe et trygt rum for dine yogaelever, samt hvordan du bruger restorativ yoga i en traumebevidst tilgang til den enkelte.

Det er vigtigt at nævne, at du ikke kan kalde dig traumeinformeret, traumeterapeut osv. efter dette kursus, da vi i sagens natur ikke kan nå helt i dybden på 3 dage.
Du tager tilgengæld derfra med en grundlæggende viden om traumer og deres udtryk og kan anvende din viden i en Traumebevidst Restorativ Yogaundervisning med konkrete redskaber – alt sammen med fokus på tryghed og empowerment som nøglebegreber.

Gæstelærer: Birgitte Gorm Hansen

BLOK 2

STRESS & HJERNEN

1.-3. juni 2023

Hvad sker der i hjernen, når den er stresset? Og hvad sker der i hjernen under restorativ yoga?

Restorativ yoga er yoga for hjernen og nervesystemet. Derfor er det vigtigt at vide, hvad der sker – og hvordan du som facilitator kan skabe grobund for genopbyggende kædereaktioner i hjernen og nervesystemet hos dine elever.

Vi går i dybden med både de fysiologiske og psykologiske aspekter, herunder hjernens funktionelle anatomi, stressrelaterede hormoner, de 4 F’er, niveauer af tryghed. det glymfatiske system og meget mere.

Du lærer også hvordan Restorativ Yoga kan bruges specifikt ift. stress, angst og depression, så du kan gå hjem og bruge din nye viden i din undervisning.

Gæstelærer: Cammilla Noomi

BLOK 1

KROP & BEVIDSTHED

24..-26. august 2023

Hvordan kan vi heale på et dybere plan via kroppens lag? Hvorfor mister vi kontakten til kroppen?

Vi dykker ned i kropsbevidsthed som både historisk, filosofisk og teoretisk begreb. Du får konkret viden om kropsbevidst mindfulness og redskaber du kan gå direkte hjem og bruge i din undervisning (og på dig selv)

Dette er et mere filosofisk kursus, hvor du får et sprog for de dybe og healende effekter Restorativ Yoga kan have både kropsligt, bevidsthedsmæssigt og sjæleligt.

Gæstelærer: Jakob Aremark

BLOK 3

RESTORATIV YOGA 1:1

2.-4. november 2023

Der er et stort potentiale i Restorativ Yoga ift. de mange terapeutiske effekter.
På dette kursus lærer du hvordan du kan bruge Restorativ Yoga som et terapeutisk redskab, når du arbejder 1:1.

Du får en konkret indføring i at opbygge en enesession og -forløb med Restorativ Yoga – herunder både den praktiske udførelse og de underbyggende elementer.

Vi går desuden i dybden med berøring og den healende effekt af at bruge dine hænder terapeutisk.

DELTAGERE

Alle der er Restorativ Yogalærer, uanset hvor du har uddannelsen fra, kan deltage.

Vi har bevidst valgt kun at åbne for max. 15 deltagere pr. kursus, for at skabe ro og rum for fordybelse, deltagelse, diskussion og nærvær

Hvis du har spørgsmål, eller ønsker at tale med en af os inden du tilmelder dig, er du hjertelig velkommen til at ringe på 22260480 / 61260030 eller skrive på info@restorativlivsstil.dk

INVESTERING

1 BLOK koster 6600,-
3 BLOKKE koster 17.300,- (besparelse på 2500,-)

Eksamination 1500,-

+ 1500,-/weekend for enkeltværelse

Pris pr. blok dækker i alt 2 overnatninger (inkluderer bad og toilet på værelset, håndklæder og sengelinned), fuld forplejning på alle uddannelsesdage (vegetarisk og bio/øko), 2 undervisere samt deltagerbevis.

Prisen dækker ikke transport ifm. uddannelsen.

TILMELDING

Når du har udfyldt din tilmelding modtager du en mail med info om betaling m.m.

Betaling kan både foregå via vores webshop, på bankoverførsel eller med MobilePay. Det er selvfølgelig også muligt med rateordning. Gør opmærksom på, hvis du ønsker dette i din tilmelding.

BETINGELSER

Ved afbud inden 30 dage før uddannelsens start, refunderes 50% af prisen.
Ved afbud efter 30 dage før uddannelsens start gives ingen refusion.